Porozumienie o Współpracy,

to dokument, mający duże znaczenie dla przyszłości edukacji naszych uczniów w dwudziestym roku istnienia Liceum, który został podpisany 28 marca 2011 r. przez Rektora – Komendanta Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni dr inż. Czesława Dyrcza i dyrektora IX Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gdyni p. Alinę Mroczkowską.

11 czerwca 2019r. w siedzibie naszej szkoły podpisano porozumienie między Wyższą Szkołą Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni a IX Liceum Ogólnokształcącym im. Marszałka Józefa Piłsudskiego o rozszerzeniu współpracy w obszarze edukacji prawnej. Strony reprezentowane były przez  Dziekana Wydziału Prawa i Administracji dra Pawła Chyca  oraz Dyrektor IX LO Wiesławę Krysztofowicz.

www.wsaib.pl

W roku szkolnym 2016/2017 nasza szkoła zawarła umowę o współpracy naukowej z Uniwersytetem Gdańskim. Dzięki temu, młodzież korzysta od ubiegłego roku z możliwości udziału w warsztatach, spotkaniach i wykładach prowadzonych przez pracowników gdańskiej uczelni. W bieżącym roku szkolnym, młodzież uczęszczająca na przedmiot filozofia w wymiarze rozszerzonym, weźmie udział w projekcie W szkole Sokratesa.

15 Października 2019r. zostało zawarte porozumienie o współpracy między Teatrem Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni a IX Liceum Ogólnokształcącym im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gdyni. Obie strony zobowiązały się do określonych działań służących rozwojowi twórczego współdziałania. Sygnatariuszami tego  porozumienia ze strony  Teatru Miejskiego w Gdyni byli: Dyrektor Naczelny  Teatru Wojciech Zieliński, Dyrektor Artystyczny Teatru Krzysztof Babicki oraz specjalistka d.s. Edukacji Teatralnej Anna Zalewska. IX Liceum Ogólnokształcące reprezentowały  Dyrektor Wiesława Krysztofowicz i wychowawczyni klasy o profilu teatralno-filmowym Dorota Twarowska.

Początek roku szkolnego 2019/2020 to nie tylko nowe wyzwania, ale też nowe możliwości. Jedną z nich – niezwykle ciekawą i atrakcyjną - jest objęcie klas I o profilu prawno-dziennikarskim patronatem Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA.
Koordynatorką tego projektu jest sędzia Sądu Rejonowego w Gdyni, wiceprezes Zarządu SSP IUSTITIA oddziału gdańskiego – Jolanta Jeżewska. Cel przygotowanego programu to zapoznanie młodzieży z zawodami prawniczymi, sądem jako budynkiem i instytucją oraz przebiegiem procesu sądowego. Dodatkowo młodzież będzie poszerzać wiedzę ustrojową i uczyć się kulturalnej dyskusji w oparciu o argumenty.

Barbara Pabisiak (wychowawczyni klasy 1 A2 o profilu prawno-dziennikarskim).

15 listopada 2016r. zostało podpisane porozumienie o współpracy między Gdyńską Szkołą Filmową, reprezentowaną przez Dyrektora Leszka Kopcia a IX Liceum Ogólnokształcącym, w imieniu którego dokument podpisala Dyrektor Wiesława Krysztofowicz. Współpraca ma na celu wspieranie wzajemnych kontaktów i zgodnie z jej ustaleniami uczniowie biorą udział w warsztatach z realizacji filmu (tworzenie scenariusza, ćwiczenia operatorskie, montaż) oraz spotkaniach z cyklu "Mistrzowie kina" (projekcja klasycznego filmu wraz z dyskusją).