Ważniejsze wydarzenia w historii wymiany polsko – niemieckiej:

- wrzesień 1993 - nawiązanie kontaktów listownych z nauczycielką i uczniami Gimnazjum EMA

- wrzesień 1994 - kwiecień 1995 - pierwsza wymiana młodzieży

- wrzesień 1995 - 5-lecie wymiany - przyjazd Arnolda Heer - dyrektora Gimnazjum EMA do Polski

- kwiecień 1996 - rewizyta pani dyrektor Aliny Mroczkowskiej

- 1997 - nawiązanie owocnych kontaktów z Polsko-Niemiecką Współpracą Młodzieży

- wrzesień 2004 - obchody 10-lecia naszej współpracy, przybycie dyrektora Arnolda Heer

- 2006 - 2-dniowa wizyta nowego dyrektora Gimnazjum EMA pana Uwe Bettscheidera

- wrzesień 2007 - uczniowie naszego liceum uczestniczyli w obchodach 125. rocznicy utworzenia Gimnazjum EMA w Bonn; spośród wielu atrakcji przygotowanych przez naszych przyjaciół z Bonn uczniowie mieli okazję wysłuchać pięknego koncertu symfonicznego w wykonaniu uczniów, ich rodziców oraz absolwentów gimnazjum; wszyscy wzięli także udział w festynie szkolnym;

- marzec 2008 - uczniowie z Niemiec poznali uroki Trójmiasta, a także zamek w Malborku oraz po raz pierwszy mieli okazję zwiedzić Akademię Marynarki Wojennej w Gdyni;

- wrzesień 2008 - grupa uczniów wraz z partnerami z Niemiec zwiedzała AMW oraz uczestniczyła w przysiędze słuchaczy pierwszego roku, zwiedzała starówkę w Gdańsku, Muzeum Martyrologii w Sztutowie oraz dzięki wysiłkom rodziców uczestniczyła w niezapomnianym pikniku w Mechelinkach;

- marzec 2009 - uczniowie IX LO udali się do Bonn, gdzie zostali serdecznie przyjęci przez dyrektora Gimnazjum EMA p. Uwe Bettscheidera, zwiedzali Bonn, Kolonię oraz uczestniczyli w zorganizowanych w szkole zawodach sportowych, a także kibicowali na meczu koszykówki;

- październik 2009- uczestnicy wymiany zwiedzili Muzeum Miasta Gdyni, Gdańsk, odwiedzili AMW oraz tradycyjnie złożyli hołd ofiarom II wojny światowej w Muzeum Martyrologii w Sztutowie;

- marzec 2010 - uczniowie naszej szkoły kolejny raz mieli okazję poznać życie swoich niemieckich kolegów oraz uroki Nadrenii-Westfalii: Kolonię, Bonn, zamek Augustusburg w Bruehl; wielką atrakcją było także zwiedzanie Muzeum Czekolady oraz nauka wspinaczki na sztucznej ściance;

- wrzesień 2010- wraz z młodzieżą z Bonn nasi uczniowie uczestniczyli w programie, który obejmował zwiedzanie Gdyni, Gdańska oraz wizytę na Helu; wielu uczniów udało się także wraz z rodzinami do Szymbarka, gdzie największy podziw wzbudzał dom do góry nogami;

- kwiecień 2011- młodzież naszej szkoły spędziła słoneczny tydzień u swoich przyjaciół w Bonn; poznawała życie rodzinne oraz szkolne swoich kolegów oraz zwiedzała okolice: Kolonię, Bonn, Bruehl; większość grupy miała okazję spędzić dzień w jednym z największych parków rozrywki w Niemczech (Phantasialand); nasi uczniowie. jako pierwsza w historii grupa zorganizowana, odwiedzili dawną siedzibę prezydentów Niemiec – Villę Hammerschmidt;

- wrzesień 2011- kolejna wizyta uczniów z Bonn przebiegała pod hasłem „Łączy nas muzyka”; w czasie tygodnia pobytu w Polsce młodzież uczestniczyła w wielu muzycznych imprezach tj. opera J.Straussa „Salome”, koncert Julii Marcell, pokaz Orkiestry Reprezentacyjnej MW, pokazy muzyczne młodzieży w Domu Kultury; uczniowie IX LO udali się do Bonn, gdzie w towarzystwie swoich niemieckich partnerów poznali historię miasta oraz Niemiec (Dom Historii), zwiedzili Uniwersytet w Bonn, zamek w Bruehl oraz niezwykle „smaczny” sklep firmowy HARIBO;

- wrzesień 2012 - po raz 18. przybyła do naszej szkoły grupa uczniów z Bonn wraz z nauczycielami i uczestniczyła w życiu rodzinnym i szkolnym uczniów naszej szkoły; młodzież nie tylko poznawała ciekawe miejsca w Trójmieście, ale także spędzała wiele czasu na plaży czy w kręgielni;

- marzec 2013 - ponownie młodzież naszej szkoły gościła w Bonn poznając realia życia w Niemczech, poznając Bonn z jego atrakcjami (dom Beethovena, uniwersytet)i Kolonię (katedrę) oraz uczestniczyła w niepowtarzalnym koncercie w wykonaniu uczniów Gimnazjum EMA; pobytowi towarzyszyła, jak nigdy dotąd, zimowa aura, niespotykana o tej porze w tym regionie Niemiec;
wrzesień 2013 - XIX wymiana: polsko-niemiecka grupa uczniów poznała zakątki Gdańska, Sopotu oraz Gdyni, gdzie m.in. miała przyjemność zwiedzić żaglowiec „Dar Młodzieży” oraz uczestniczyć w obiedzie na jego pokładzie.

- kwiecień 2014 W dniach 2 – 9. kwietnia 2014 r. młodzież klas pierwszych i drugich przebywała z rewizytą u naszych przyjaciół w Bonn. Gospodarze jak zawsze zadbali o bogaty program i wspaniałą atmosferę. Nasi uczniowie mieli okazję uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych w Gimnazjum EMA i dokonać porównań z polskim systemem szkolnictwa. Brali także udział w sportowych grach zorganizowanych przez p. Strempel – nauczycielkę wf.
Ogromne wrażenie zrobiło miasto Bonn wraz ze swoimi urokliwymi zakątkami, Domem Beethovena oraz uniwersytetem. Młodzież spędziła także miło czas w czasie spaceru na szczyt góry Drachenfels. Stałym punktem programu jest zawsze zwiedzanie Kolonii, w czasie którego uczniowie poznają bogatą historię miasta i jego zabytki z katedrą na czele.
We wtorek, po dniu spędzonym w hali ze ścianą wspinaczkową, uczniowie wzięli udział w pożegnalnym wieczorze. Tradycyjnie prezentowano przygotowane projekty, a swoją obecnością zaszczycił młodzież pan dyrektor Thomas Harth.