Szanowni MATURZYŚCI !!!

harmonogram odbioru świadectw maturalnych dla poszczególnych klas - 11 sierpnia - znajduje się poniżej (w artykułach)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SZANOWNI KANDYDACI !!

Ogłoszenie list kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych:

12 sierpnia 2020 r. (środa) godz. 14.00

(na stronie IX LO, na tablicach ogłoszeń w szkole oraz w systemie naboru)

od 13 sierpnia do 18 sierpnia 2020 r. (w godz. 9.00 - 15.00)

potwierdzenie woli nauki w IX LO poprzez złożenie:

- oryginału świadectwa ukończenia szkoły podstawowej

-oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty

- 2 zdjęć (podpisanych na odwrocie imieniem i nazwiskiem)

- odpisu skróconego aktu urodzenia (kopia)

- karty zdrowia

- wypełnionego kwestionariusza

(kwestionariusz przygotowany przez szkołę dostępny będzie w szkole
oraz na stronie internetowej IX LO w zakładce „rekrutacja”)

Ogłoszenie list uczniów przyjętych i nieprzyjętych:
19 sierpnia 2020 r. (środa) godz. 14.00

w przypadku niezakwalifikowania się kandydata wnioski o ponowne rozpatrzenie składać można w szkole od 12 sierpnia

na formularzu dostępnym w szkole lub na stronie szkoły w zakładce „rekrutacja”

wnioski te będą rozpatrywane po 19 sierpnia
w przypadku zaistnienia wolnych miejsc

Święto Książki obchodziliśmy w tym roku wyjątkowo hucznie. Na przekór fatalnym statystykom czytelniczym, wieszczącym rychły koniec książki, wbrew złowieszczym wizjom odsuwania się młodzieży od literatury – głośno nawoływaliśmy najpierw w szkole, siebie nawzajem, a później na ulicach Gdyni przechodniów, do czytania książek. Zanim ruszyliśmy barwnym korowodem w miasto, uczestniczyliśmy w wielu działaniach na terenie szkoły. Na  ścianach już w przeddzień pojawiły się  żartobliwe rymowanki typu: Od Szekspira dech zapi(e)ra, Tylko ”Dziady” są bez wady, Pogryzione palce przy intrydze w Lalce”, Przy „Weselu” śpi” niewielu i wiele, wiele innych.

W sali lustrzanej odbył się finał projektu „Uwolnij książkę”. Oglądaliśmy nagrodzone filmowe zwiastuny książek i reklamy społeczne, propagujące czytelnictwo. Wszystkim spodobała się zabawna i pomysłowa drama „Rusz mózgiem” w wykonaniu uczniów klasy Ic, obrazująca przy pomocy króciutkich scenek korzyści z obcowania z książką. Zachwycił z towarzyszeniem gestu i dźwięku gitary grupowo wykonany wiersz Federico Garcii Lorki „Piosenka końcowa”. Zaskoczył Deszcz jesienny Staffa innowacyjnie wyrecytowany przez chór, którym dyrygowała pani Beata Galuba-Filipp.

Twórcy pięknych ekslibrisów i kolaży, wspaniałych pocztówek „Czytaj z Gdynią” a także autor pieczątki z logo projektu  odebrali nagrody w postaci talonów do Empiku z rąk autorek wydarzenia: Pani Beaty Galuby- Filipp i Pani Olgi Malickiej-Kowalczyk.

Na I piętrze rozdawano jednodniówkę „Czytam”; pojawiły się książki „do uwolnienia”, które powoli znajdowały nowych właścicieli - przedłużamy akcję i zapraszamy w kolejne dni do naszego szkolnego bookrossingu.

Dokładnie w południe barwny korowód wyruszył na Plac Kaszubski, gdzie po pomnikiem Antoniego Abrahama zorganizowaliśmy happening pod hasłem ”Uwolnij książkę- uwolnij wyobraźnię”. Skandując ”literackie hasła” budziliśmy zainteresowanie przechodniów. „Na dzień bez troski- Jan Kochanowski”, „Dobra każda chwila na Szekspira Willa”, „Rwie się dusza do "Pana Tadeusza” i inne chóralnie powtarzane przez młodzież za „wodzirejem” imprezy Panią Beatą Galubą-Filipp.

Młodzież rozdawała przechodniom własnoręcznie zaprojektowane i wykonane pocztówki „Czytaj z Gdynią”. Było wesoło, kolorowo, tym bardziej, że wśród uczestników wydarzenia nie brakowało osób pomysłowo przebranych za postaci literackie.

Przez cały dzień w szkole, i jak się okazuje, poza nią także, królowała książka. Mamy nadzieję, że entuzjazm wyzwolony w Międzynarodowym Dniu książki, utrzyma się na dłużej.

Barbara Buller